A koronavírus-járvánnyal, a gazdasági intézkedésekkel kapcsolatban szólaltak fel képviselők az Országgyűlés keddi ülésén, napirend előtt.
Párbeszéd: Nem elegendők a mentőcsomag intézkedései
Burány Sándor (Párbeszéd) arról beszélt, hogy a kormány által bejelentett gazdasági mentőcsomag intézkedései nem elegendők a koronavírus-járvány okozta válság szociális következményeinek mérséklésére. Komolyabb lépéseket kellene tenni a meglévő munkahelyek megőrzésére és a kieső jövedelmek pótlására – vélekedett. Közölte: helytelen az a felfogás, hogy majd ha a válságnak vége lesz, új munkahelyeket teremtenek, mert ezt a jelenlegi időszakot is túl kell élni. A kormánynak hallgatnia kellene a szakmára, az érdekképviseletekre és az emberekre, akik azt mondják, hogy az intézkedéscsomag kevés – mondta.
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára válaszában kifejtette: ők tanultak a korábbi kormányoktól a szakmaiságról a válságkezeléssel összefüggésben. Annak a válságkezelésnek az lett a következménye, hogy a gazdaság összeomlott, rengetegen elveszítették a munkájukat, mire a kormány akkor hitelt vett fel és megszorításokat vezetett be – mondta. Hozzátette: „ismerjük ezt a válságkezelési receptet”, és
a magyar emberek egyöntetűen nemet mondtak erre a típusú válságkezelésre.
LMP: A Fidesz leszámolásra használja a veszélyhelyzetet
Csárdi Antal (LMP) szerint az elmúlt napok bebizonyították, hogy a Fidesz úgy érzi, eljött a leszámolás ideje, és a veszélyhelyzetet használja fel, hogy leszámoljon azokkal, akik az útjában állnak: az önkormányzatokkal, az ellenzéki pártokkal és a beteg emberekkel. Kifejtette: az önkormányzatok kiveszik a részüket a járvány elleni védekezésből, de a kormány nem segít nekik. Az pedig, hogy az ellenzéki pártokat megpróbálják ellehetetleníteni, nem új dolog – tette hozzá. Úgy vélte, a legfájóbb azonban, ahogy a betegekkel bánnak el, a kórházi ágyak ilyen mértékű felszabadítását ugyanis semmi nem indokolja, a nemzetközi példák alapján nem szükségszerű ilyen nagyságrendű intézkedés.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára közölte: a kormány európai összehasonlításban az egyik leggyorsabban hozza meg a döntéseit az egészségüggyel és a munkahelyek megmentésével kapcsolatban, és
ebben a munkában az ellenzékre nem számíthat.